Наверх ˄

Як доглядати за фіалками

18.10.2023
Блог

Фіалки вже давно перестали бути вуличними рослинами. Їх у великій кількості вирощують і в домашніх умовах. Вони привертають увагу своїм насиченим кольором та оксамитовою структурою суцвіття. Фіалки відносяться до примхливих рослин. Однак якщо знати, як доглядати за фіалками взимку та влітку, то вони радуватимуть око своєю природною красою та свіжістю. Той, хто зумів виростити хоч одну фіалку, вже не зупиняється на досягнутому та буде поповнювати свою колекцію новими та новими видами. Найчастіше це закінчується тим, що фіалки заповнюють весь простір вільних підвіконь.

Догляд за фіалками зводиться до правильного поливу, освітлення, температури, підбору ґрунту та своєчасної боротьби зі шкідниками.

 

Підбір горщика та ґрунту

Щоб фіалки росли в оптимальному ґрунті, краще купити його в магазині. Він має бути дуже легким і злегка пухким. Такий ґрунт є оптимальним для зростання фіалок. Однак можуть виникнути проблеми з поливом, оскільки вода швидко просочуватиметься крізь нього і виливатиметься через піддон.

Відповідь на питання, як доглядати за фіалками, також включає правильний підбір горщиків для їх посадки. Навіть найбільші сорти фіалок є невеликими рослинами, а тому горщики під них підбираються маленького діаметру. Навіть якщо у фіалки суцвіття велике, то коренева система при цьому все одно маленька і для неї не доцільно підбирати великий горщик. Якщо вибрати горщик великого діаметру, то фіалці знадобиться дуже багато часу для розростання коріння. Поки коріння розростатиметься, рослини не цвістимуть.

Для молодих рослин достатньо горщика розміром до 6 см. Коли рослина виростає і кореневій системі в такому горщику стає тісно, то варто підібрати ємність діаметром до 12 см. Сортів фіалок дуже багато і серед них є мініатюрні. Тому щоб правильно підібрати горщик, він повинен бути втричі меншим за діаметр квіткової розетки.

 

 

Режим поливу

Фіалки дуже примхливі рослини в плані поливу. Вони можуть гинути від:

  • протягів;
  • порушення режиму поливу;
  • пересихання.

Залежно від сезону та кімнатної температури поливати фіалки необхідно один-два рази на тиждень. Вода має бути м'якою і мати кімнатну температуру. Бажано відстояти воду 1-2 дні.

Поливати фіалки можна спрямував струмінь води зверху на ґрунт. Однак робити це необхідно дуже акуратно, щоб волога не потрапляла на листя. Якщо на поверхні квіткових паростків або листя застоюватиметься вода, то фіалка гнитиме. Досвідчені квітникарі воліють наливати воду в піддон, здійснюючи таким чином нижній полив. Через півгодини надлишки води з піддону необхідно видалити, щоб коріння фіалок продовжувало дихати.

Фіалки люблять підвищену вологість, але при цьому їх не можна обприскувати. Для підтримки оптимальної вологості біля фіалок найкраще поставити ємність із водою. Раз на 1-2 місяці фіалки можна ставити під душ, промиваючи їх від пилу. Щоб вони не починали гнити після цього, їх необхідно добре просушити, щоб на них не залишилося крапель води.

 

Освітлення та температурний режим

Фіалки – це ніжні рослини, які люблять освітлення та тепло. Тому правильний догляд за фіалками насамперед передбачає організацію повноцінного висвітлення. Якщо ви не готові забезпечити для фіалок достатнього освітлення, то краще їх не заводити. Щоб підтримувати хороше освітлення, потрібно додатково використовувати фітолампи, які дозволять забезпечити якісне освітлення в зимовий період часу.

Найкращим чином фіалки розміщувати там, де найбільше розсіяного та м'якого світла. Незважаючи на любов до світла, фіалки не варто ставити з південного боку, де на них можуть потрапляти прямі промені сонця. Якщо ви вирішили поставити фіалки на підвіконня з південного боку, то до рівня їхньої висоти вікно необхідно закрити фіранкою.

Хорошим місцем для фіалок вважається підвіконня на кухні. Саме там квіткарі найбільше люблять розводити ці рослини. На кухні у фіалок буде доступ до світла та підвищена вологість.

Коли для фіалок не вистачає освітлення, це буде видно за наступними симптомами:

  • рослини виглядають мляво та блідо;
  • листя тягнеться вгору;
  • подовжуються черенки;
  • порушується форма розетки.

У зимовий період фіалки потрібно додатково тримач під штучним освітленням, щоб продовжити світловий день до 14 годин.

Оптимальна температура для росту фіалок становить 18-26 градусів. Фіалки дуже складно переносять, коли температурний режим виходить за межі цього діапазону. Коли фіалки стоять на протягу і температура знижується нижче 18 градусів, на їх листі можуть з'являтися плями, а коренева система може почати гнити, що в результаті прийде до смерті рослин.

 

Догляд за листям та квітами

Листя і квіти фіалок не потребують особливого догляду. Рослини цвітуть практично цілий рік. Щоб це цвітіння тривало і далі, необхідно стежити за тим, щоб на листя і квіти не потрапляли краплі води при поливі. Для поливу використовувати необхідно теплу воду, інакше на листі з'являтимуться різні дефекти.

 

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Тільки правильний догляд дозволить уникнути хвороб фіалок, які відразу відображатимуться на поганому стані листя. Якщо ґрунт сильно зволожувати, то коренева система швидко загниватиме.

На листі фіалок може з'являтися пліснява. У цьому випадку буде потрібно обробка фунгіцидом. Якщо рослини вражає борошниста роса, листя не варто обприскувати. Фіалки можуть бути уражені такими шкідниками:

  • попелиця;
  • подури;
  • нематоди;
  • кліщі;
  • трипси.

Уражене листя необхідно видалити, а решту потрібно лікувати відповідним засобом.

 

Доставка квітів у всі райони Києва:
Доставка квітів в інші населені пункти: