Цикламен є кімнатною рослиною з ніжними бутонами на тонких ніжках. Завдяки своєму привабливому вигляду їх часто купують для прикраси підвіконь. На них дуже приємно дивитися в осінньо-зимовий період, коли у них починається цвітіння. Щоб рослини вас тішили гарним суцвіттям, потрібно взяти до уваги, що у цикламена хвороби може виникати в будь-який період. Це позначиться на його стані, і якщо ви не хочете доводити рослини до згубного стану, вам необхідно ознайомитися з хворобами цієї рослини і знати, що потрібно робити, якщо вони вже з'явилися.
Через що з'являються хвороби цикламену
Головним джерелом хвороби цикламену виступає поява бактерій та грибів. Після появи вони викликають у рослини гниття. Найчастіше це досить складно зупинити. Насамперед це пов'язано з несприятливими умовами, в яких росте рослина:
- зволожений ґрунт;
- сухе повітря;
- відсутність нормального освітлення;
- неправильно підібраний ґрунт;
- неправильно вибране розташування.
Навіть неправильно підібраний діаметр горщика може вплинути на падіння імунітету рослини, що в результаті позначиться на появі бактерій та грибків.
Щоб убезпечити вашу рослину, необхідно її регулярно оглядати. Особливої уваги квітці необхідно приділити у зимовий період. Якщо вчасно не виявити хворобу, вона може призвести до повної загибелі рослини.
Знаючи цикламена хвороби та лікування, ви зможете підготувати себе до правильних дій, які заходи профілактики необхідно використовувати і що потрібно робити, коли на рослині тільки-но почали з'являтися бактерії.
Найнебезпечнішою хворобою для цієї рослини є поява гнилі. Якщо для цього створені всі умови, то гниллю можуть заразитися відразу всі рослини в кімнаті.
Фузаріоз
Ця хвороба є поширенням на квітці грибів, які вражають стебла і судинну систему рослини. Рослини починають гинути за рахунок того, що грибки закупорюють судини, наповнюючи їх токсичними речовинами. При такій хворобі жовтіє листя. Щоб впоратися з цією хворобою, потрібно на початковій стадії поливати коріння фундазолом, а верхню частину рослини обприскувати топсином-М.
Мокра гниль
Якщо рослина починає раптово в'янути і в неї в'януть квітконоси, а з бульби з'являється неприємний запах гнилі, в даному випадку рослина могла заразитися мокрою гниллю. Це може статися від води або від хворої рослини, яка знаходиться поруч. З'явитися вона може у літній період, коли йдуть дощі. На жаль, впоратися з цією хворобою неможливо і доводиться рослину знищити, щоб вона не заразила інші квіти.
Сіра гнилизна
Рослина уражається грибками, коли вона знаходиться у досить холодному та сирому місці. Поширення здійснюється за рахунок води та вітру. Хвороба може виникнути, якщо під час поливу вода потраплятиме в точку зростання, де формуються бутони та листя. Симптомами цієї хвороби буде поява сірої плісняви на листі. Щоб подолати цю хворобу, необхідно видалити заражені ділянки. Приміщення потрібно провітрювати, але при цьому не допускати протягів. У період хвороби квітку варто поливати трохи рідше.
Коренева гниль
Поразка коренів здійснюється грибками, які знаходяться у грунті. Квітка почне страждати від цього захворювання, якщо її посадили в садову землю та не обробили її методом пропарювання. Щоб запобігти появі цієї хвороби, для посадки рослини потрібно використовувати стерилізовану землю. Якщо цією хворобою буде вражений молодий цикламен, то врятувати його практично не вдасться. Дорослі рослини можна врятувати. Для цього потрібно витягнути їх із горщика та промити, видаливши пошкоджені ділянки. Далі рослина обробляється фунгіцидом і висаджується у пропарений ґрунт.
Антракноз
Грибок, який розвивається у ґрунті та вражає квітку під час її цвітіння. Розвиток грибка здійснюється у вологих та теплих умовах. Хвороба може проявити себе не відразу, але її чітко стане помітно під час цвітіння, оскільки квітконоси уповільнять свій розвиток, а по краях засихатимуть. Щоб урятувати рослину, потрібно підтримувати низький рівень вологості та видалити пошкоджені ділянки. Рослину потрібно обробити фунгіцидами.
Якщо оцінити цикламена хвороби та шкідники, то найбільше квітка страждає від грибків. Також її може вражати павутинний та різнокоготковий кліщ.