Наверх ˄

Історія квітів: які квіти були популярні у різні епохи?

19.04.2023
Блог

Прикрашати будинки різними квітами, дарувати їх для інших людей, виготовляти з них вінки та застосовувати в різних ритуалах – всі ці традиції дійшли до нас ще з давніх-давен. Історія квітів та розвитку флористики вказує на те, що ще в стародавньому Єгипті та Римі існували різні традиції, де активно використовувалися квіти.

 

Значення історії квітів для розуміння їх значення та символіки

Підібрати квіти на подарунок необхідно особливо ретельно. Адже багато квітів несуть у собі певний символізм та зміст, закладений у них ще багато років тому. Багато квітів пов'язані з давніми божествами. Люди складали легенди та вважали певні квіти знаком тієї чи іншої міфологічної події. Зважаючи на це, і формувалася символіка квітів.

Якщо розглядати один із прикладів, то можна прочитати історію про сина річкового бога Кефіса. Коли його син Нарцис повертався з полювання, він зазирнув до струмка, де побачив своє відображення. Він настільки закохався у свій образ, що не міг відірвати свого погляду і помер. На тому місці, де він сидів, виросла квітка, яка і була названа на його честь. Тепер вважається, що нарциси символізують собою самозакоханість. За схожим принципом формувалася символіка й інших квітів. Щоб детально вникнути, чому ті чи інші квіти несуть у собі певний сенс, треба зазирнути назад в історію.

 

 

Стародавній світ

У стародавньому Китаї, Індії, Єгипті та інших цивілізаціях квіти відігравали важливу роль. Їх використовували як декоративні та символьні елементи. Вони часто використовувалися в різних обрядах та для прикраси знатних будинків. У стародавньому світі квіти обов'язково використовувалися у церемоніальних процесіях.

 

Використання квітів у Єгипті

Великою повагою серед квітів у стародавньому Єгипті користувався лотос. Цю квітку відображали на колонах, пірамідах та стінах різних храмів. Він символізував вічне життя після смерті. Єгиптяни покладали ці квіти біля підніжжя статуй, яким вони поклонялися, адже самі вважали потойбічне життя більш важливим, ніж їхнє земне існування.

З квітів плели вінки, за допомогою яких прикрашали палаци та усипальниці. Для почесних людей і жерців було прийнято дарувати різні квіткові композиції.

 

Квіти у Греції та Римі

У Стародавньому Римі найбільше цінувалися листяні рослини дуба та лавра. Незважаючи на це у культурі також було місце для троянд та інших квітів. За допомогою їх пелюсток оздоблювали ванні кімнати.

У стародавній Греції квіти завжди були в пошані. Їм давали назви, які співзвучні з іменами самих богів. За оповідями вважається, що троянди були створені богинею квітів Флорою, коли вона перетворила на прекрасну квітку мляву німфу. При цьому у створенні квітки брали участь різні боги:

  • Діоніс наділив троянду стійким ароматом;
  • Афродіта зробила квітку красивою;
  • Аполлон зробив усе, щоб квітка пустила в ґрунт коріння і розквітла.

Популярні квіти у Стародавній Греції:

Про кожну квітку складали легенди, які згодом переходили з одного покоління до іншого та дійшли до наших днів.

 

Символіка квітів в Індії та Китаї

У стародавньому Китаї одні квіти характеризували жіночий початок, інші – чоловіче. Наприклад, хризантеми виступали як жіночий початок «інь», а півонії як чоловічий початок «ян». Такі квіти, як азалія, символізували жіночу грацію. В одних людей вони викликали тугу, а інші вважали їх символом різних здібностей.

В Індії завжди до квітів ставилися з особливою повагою, як і до всього живого. Індуїзм неможливо уявити без запашних квітів. Різні квіти завжди використовувалися у святкових церемоніях. Жінки вплітали у волосся жасмин. Свіжі квіти завжди подавалися на вівтар, який є практично у кожного жителя Індії. Різні квіти використовувалися як лікарські рослини. Індуси цінують у квітах не лише зовнішній вигляд, а й їхні аромати.

 

Середньовіччя

У середні віки велася боротьба за відхід людей від античності, що була в Стародавньому Римі. Особливу роль у цьому грала церква. Вона забороняла будь-які вихваляння квітів, оскільки ті були символом старої епохи. Однак згодом заборона стала слабшати і люди знову почали звертати увагу на квіти, наділяючи їх новими смислами.

 

Квіти у християнстві

У християнстві квіти почали цінуватись під час хрестових походів. Коли лицарі поверталися на батьківщину, їх вітали розсипом різних квітів. Квіти почали використовувати для прикраси будинків. Колишня слава повернулася до троянд та інших квітів.

 

Флора та фауна в готичному мистецтві

Після хрестових походів квіти ставали дедалі популярнішими. Їх стали використовувати як прикраси у різних храмах. Образ квітки відображався на:

  • камінні;
  • дверях;
  • віконних рамах;
  • склі;
  • готичних соборах.

Головну роль у готичному мистецтві грає троянда. З відродженням її популярності розпочинається етап флористичної реставрації. В даний час виникають специфічні традиції та обряди. Саме в цей період з'являється мода на квіткові капелюхи.

 

Епоха Відродження

Епоха відродження характеризується популярністю квіткових садів. У них вирощували:

Квіти надихали художників, які часто відображали їх у своїх картинах.

 

Ренесанс та флористика

Флористика в епоху Ренесансу відрізняється пишними та розкішними квітковими клумбами, на яких можна було помітити як звичні, так і загадкові квіти. Для аранжування застосовувалися керамічні ємності та глеки. Вперше почали використовувати скляні вазони. На самому початку вони мали прості форми і лінії. У ці ємності люди підбирали букети, які за обсягами перевищували ємність удвічі. Рослини групувалися у центрі з витримкою симетричності. Це вважалося важливим критерієм, яким оцінювалася краса букета. Самі букети були одночасно скромними та вишуканими. Вони створювалися з однієї чи кількох рослин.

 

Квіткові мотиви у живописі

На картинах часто відображалися квіти в різних посудинах чи на лоні живої природи. Художники надавали перевагу диким квітам, які вони зображали у всіх деталях. За рахунок цього вони дуже красиво виглядали і через картину можна було побачити, як автор передає їх натуральний колір і форму.

 

XIX століття

До 19-го століття флористика в Європі досягла такого рівня, що кожна придворна дама обов'язково мала вміти складати квіткову композицію за всіма правилами етикету. У знатних будинках інтер'єр завжди оздоблювали за допомогою розкішних квітів у дорогих вазах.

 

Романтичний період та квіткові символи

Цей період характеризується такими видами подарункових букетів як:

  • Помпадур;
  • Вікторія;
  • Бідермайєр;
  • інші.

В оформленні квіткових композицій переважають яскраві контрасти. Квіти поєднують із соковитою зеленню, а самі букети продають у спеціальних футлярах. Для прикраси використовувалися:

  • оксамит;
  • мережива;
  • різнокольорові стрічки.

У цей час у флористику проникає японське мистецтво ікебана, де важливо дотримуватися всіх ліній. У європейських букетах важливо було надати композиції форми та вибрати відповідні кольори.

 

Популярні квіти за часів вікторіанської доби

В даний період у моді стали популярними скромні та ліричні букети. Великої уваги приділяли не лише квітковій композиції, а й вазі, де букет знаходився в будинку. З іншого боку люди почали дивитися на квітковий дизайн, у результаті з'являлися нові композиції, а майстри вдосконалювали свої техніки. Почали використовуватися сухоцвіти разом із живими квітами. Букети стали збирати дуже великими та пишними, декоруючи їх:

  • зеленню;
  • пір'ям;
  • бісером;
  • травами;
  • іншими элементами.

Цей період зіграв одну з ключових ролей у флористиці, оскільки цьому напрямку було присвячено багато часу.

 

ХХ століття

У 20-му столітті букети квітів стали створювати в натуральному та природному стилі. У квітковій композиції кожна рослина відокремлювалася одна від одної за допомогою зелені, з метою створити між ними простір.

 

Квіти в мистецтві та дизайні

Квіти стали широко використовуватися в живописі та декоруванні приміщень. Флористи плідно працюють над створенням ефектних і незабутніх композицій. Квіти відіграють роль як у святковій, так і в жалобній флористиці. У мистецтві та дизайні квіти також зайняли гідне місце. У мистецтві квіти відображалися на картинах, а в дизайні почали використовувати як предмет декору.

 

Квіткові тренди в моді та інтер'єрі

Квіти стали з'являтися як прикраса на різних виставках. Вони стають модним атрибутом декорування приміщень. У кожному інтер'єрі обов'язково є місце для вази з квітами. До кожного свята або заходу обов'язково повинні бути присутніми квіткові композиції, які дозволяють прикрасити інтер'єр або розмістити в ньому особливі акценти. Квіткові тренди тісно переплітаються з презентаціями різних товарів та оформленням домашніх інтер'єрів.

 

Роль флористики у наш час

В даний час квіти виступають як елемент декору різних виставок, презентацій та святкових заходів. Без них не обходиться жодне нагородження та офіційний захід. Для простих людей, це можливість прийти в гості не з порожніми руками, а також зізнатися другій половинці у коханні або просто подарувати їй гарний букет квітів на знак уваги.

 

Доставка квітів у всі райони Києва:
Доставка квітів в інші населені пункти: