Одним з невибагливих з кімнатних рослин є кактус. Тому його часто можна побачити у початківців любителів кімнатних рослин. Його також вирощують у офісних приміщеннях. Вони привертають до себе увагу незвичайним виглядом та гарним цвітінням. Замість листя у них колючки, а в м'ясистому стеблі накопичується волога, що дозволяє не поливати їх тривалий час.
Якщо ви будете цікавитися як доглядати кактус, то виявите, що ця рослина є абсолютно невибагливою. Вона здатна:
- рости на найбідніших ґрунтах;
- тривалий період часу перебувати без води, не втрачаючи своєї привабливості;
- обходитися без поливу та підживлення при посадці.
Якщо на своїй батьківщині кактуси виростають заввишки кілька метрів, то на підвіконнях вони вирощуються зовсім невеликими. Існує близько 3000 різновидів кактусів, що дозволяє збирати їх цілими колекціями.
Де розміщувати кактуси у будинку
Кактуси люблять гарне освітлення, а тому їх найкраще тримати на підвіконнях. Якщо місце буде затінене, то ствол почне витягуватись і це може призвести до його деформації.
Коли вивчатимете, як доглядати маленького кактуса, то ви дізнаєтеся, що його не можна повертати, він цього не любить. Якщо ви вирішите перенести його на нове місце, то зробіть позначку на ньому і поставте його точно так до світла, як це було на старому місці.
У теплу пору року кактуси можна виносити на двір. Вони будуть вам вдячні за можливість стояти на свіжому повітрі. Якщо в літній період ви хочете милуватися цвітінням кактусів, то в зимовий період їх потрібно поміщати в прохолодне місце, де підтримується температура в межах 10-15 градусів. Поставити кактус потрібно там, де відсутні протяги.
Який ґрунт вибрати для посадки
Готові ґрунти для кактусів можна придбати в магазині. Якщо ви вирішили приготувати його самостійно, вам необхідно знати наступне тонкощі:
- ґрунт підбирається пухким;
- земля має бути слабокислою з рН 5-6;
- через ґрунт добре повинні проходити волога та повітря;
- ґрунт на 20% повинен складатися з крупнозернистого піску, а на 10% із деревного вугілля;
- до складу ґрунту повинні входити річковий пісок, торф та гранулятори суперфосфату.
Правильно підібраний ґрунт є запорукою майбутнього цвітіння та зростання кактусу, а тому приділіть цьому моменту особливу увагу.
Правильний полив для кактусу
Незважаючи на те, що рослина може тривалий час обходитися без води, догляд за кактусом обов'язково включає режим поливу. Для поливу можна брати таку воду:
- талу;
- дощову;
- фільтровану;
- кип'ячену;
- відстояну.
Один раз на місяць можна для поливу брати воду, яка трохи закислена. Для цього 1 літр води необхідно розмішати з кількома краплями оцтової кислоти. Такий розчин також можна зробити з води з додаванням лимонної кислоти.
Полив можна здійснювати через вверх або наливати воду в піддон. Робити це необхідно тоді, коли ґрунт повністю пересох. Періодичність поливу залежить від:
- сезону року;
- вологості повітря;
- температури;
- освітлення;
- розміру рослини.
У літній період можна поливати через день. У міжсезоння достатньо буде раз на тиждень. У холодний час поливати кактус потрібно близько трьох разів на місяць.
Як правильно пересаджувати кактуси
Згодом коренева система кактусів розростається і їй стає тісно в горщику. Тому необхідно робити пересадку в новий горщик, який на кілька сантиметрів буде більшим у діаметрі. Пересадка для молодих рослин здійснюється щороку. Після чотирирічного зростання пересадку можна здійснювати один раз на кілька років. Виконувати цей процес необхідно з настанням весни. Щоб вода не застоювалася у ґрунті, у горщику має бути дренажний отвір. На дно горщика необхідно кілька сантиметрів укласти дренажний шар із щебеню, пінопласту або керамзиту.
Коли внизу укладено дренажний шар, на нього встановлюється рослина. Потрібно розправити коріння і закидати їх ґрунтом. При цьому землю не потрібно утрамбовувати, щоб вона залишилася пухкою. Після посадки рослині потрібно дати спокій і полити її тільки через місяць.
Як розмножувати кактуси
Кактуси можна висаджувати в ґрунт за допомогою насіння або вегетативним способом. Щоб легко досягти швидкого результату, краще висаджувати в землю відростки. Вони дуже легко укорінюються. А ось при посадці насіння потрібно дуже попрацювати і створити оптимальні умови, щоб вони проросли.
Якщо у вас є досвід і ви хочете спробувати виростити кактус із насіння, то для цього вам необхідно купити його у магазині. Перед посадкою насіння потрібно продезінфікувати. Для цього його потрібно помістити в розчин марганцівки та потримати в ньому певний час. Потім насіння виймається з розчину і поміщається у вологе середовище для пророщування. Поява перших проростків залежить від виду насіння. Деякі проростки можуть з'явитися вже на третю добу, тоді як іншим знадобиться кілька тижнів.
Чим удобрюють кактуси
Активне зростання у кактусів спостерігається з початку весни та до початку осені. У цей період в ґрунт необхідно вносити підживлення 2-3 рази. Коли кактус лише пересадили, його не треба підживлювати.
У якості добрива потрібно вибирати лише спеціальні суміші, які практично не містить азоту. Багато азоту може призвести до того, що стебло буде сильно рости і при цьому ставатиме пухким і водянистим. При підвищеній концентрації азоту можуть з'явитися рани. Якщо ви хочете, щоб ваша рослина вижила і на ньому не було жодних дефектів, то також не варто використовувати органічні добрива.
Головні елементи, яких потребують кактус:
- фосфор;
- кальцій;
- калій.
Калій необхідний рослині в той період, коли вона починає цвісти. При внесенні добрива слід чітко дотримуватись пропорції, яка вказана на упаковці. Адже надлишки можуть призвести до того, що рослина буде пошкоджена.
З якими проблемами чи захворюваннями можна зіткнутися під час вирощування кактусів
Незважаючи на той факт, що кактуси невибагливі у догляді, вони все ж таки можуть хворіти або піддаватися впливу шкідників.
Якщо стебло кактуса почало деформуватися і втрачати свій початковий колір, це означає, що рослині не вистачає освітлення. В даному випадку рослину потрібно переставити на нове місце або забезпечити додаткове підсвічування.
Часто кактуси можуть страждати від таких шкідників як:
- щитівка;
- попелиця;
- павутиння кліщ;
- борошнистий червець;
- кореневий чернець.
Щоб не допустити появи захворювань, необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
- не потрібно поливати кактуси, коли температура довкілля опустилася нижче 12 градусів;
- поливати рослини потрібно м'якою та теплою водою;
- вода в ґрунті не повинна застоюватися, що може призвести до гниття коріння;
- рани на кактусі необхідно обробляти деревним вугіллям;
- для посадки потрібно використовувати стерилізований ґрунт;
- для профілактики кактуси потрібно обприскувати хоча б раз на рік фунгіцидами;
- нові кактуси мають пройти карантин у межах трьох тижнів;
- якщо одна рослина захворіла, її необхідно ізолювати.
Якщо ви дотримуватиметеся цих простих правил і доглядатимете за вашими рослинами, то кактуси порадують вас своїм насиченим зеленим кольором і красивим цвітінням.