Сучасний інтер'єр важко уявити без живих кімнатних рослин. Вони прикрашають простір і додають нотку природи. Однак щоб рослини постійно радували своїм прекрасним зовнішнім виглядом, за ними необхідно налагодити належний догляд. Як один з пунктів догляду за рослинами виступає підбір правильного горщика. Якщо посадити рослину в ємність неправильних розмірів, то її кореневій системи буде тісно і рослина не зможе повноцінно розвиватися. Тому ви повинні знати, як вибрати розмір горщика для квітів, щоб рослині було комфортно знаходитися і рости.
У магазині рослини продаються у технічних горщиках. Вони не призначені для того, щоб квітка росла в ній на постійних умовах. Вони являють собою просту транспортувальну тару, в якій зручно продавати рослини. Як тільки ви їх купите та принесете додому, квіти потрібно звільнити від неї та пересадити у нову ємність. Робити це потрібно не відразу, а через кілька тижнів. За цей період квітка адаптується до нових умов і буде готова до повноцінної пересадки.
Основні правила при виборі ємності
Перед тим, як вибрати горщик для квітів, необхідно знати основні правила. З їх допомогою у вас вдасться вибрати відповідну модель в більшості випадків:
- Розмір. Підбір горщика у діаметрі необхідно здійснювати на 2-3 см більше, ніж діаметр кореневої системи. Якщо вибрати занадто маленький горщик, рослині буде в ньому тісно. Якщо занадто великий, то коренева система розвиватиметься, а сама рослина не зростатиме. Тому що спочатку квітці потрібно буде розростися корінням, а тільки потім вони будуть спрямовувати силу на розвиток наземної частини.
- Об `єм. Необхідно підбирати так, щоб коренева система рослини мала достатньо місця.
- Форма. Для великих рослин необхідно підбирати високі горщики, які будуть мати хорошу стійкість. До маленької кореневої системи необхідно підбирати моделі з широкою та плоскою формою. Це також стосується тих рослин, у яких коренева система розростається убік.
- Дренаж. Щоб в горщику не затримувалася волога, внизу повинен бути отвір. Через нього йтиме зайва волога і коренева система не гнитиме.
Як визначити діаметр горщика
Як підібрати горщик для квітів з оптимальним діаметром конкретної квітки, щоб коріння могло отримувати вільне харчування і розвивалося в комфортних умовах? Для цього необхідно виміряти діаметр кореневої системи. Потрібно квітку витягнути зі старого горщика і добре її обтрусити від землі. Після того, як ви виміряєте діаметр, ви повинні додати до нього 3-4 см. Це і буде розмір майбутнього горщика. При цьому необхідно враховувати глибину коренів. Адже у деяких рослин коренева система активно зростає в глибину. В інших рослин коріння може рости в бік. Це означає, що вони мають поверхневу кореневу систему. Також при виборі горщика можна орієнтуватися на висоту рослин. Квіти, які у висоту досягають 30 см можуть бути посаджені в горщик, діаметр якого становитиме в межах 10-15 см. Рослини, у яких висота становить у межах 30-60 см, можуть бути посаджені в горщик діаметром 20-25 см. Рослини, які мають висоту понад 60 см, можуть бути посаджені в горщик, діаметр якого перевищуватиме 30 см.
Якої форми вибрати ємність
Потрібно знати, як підібрати горщик для квітів не лише за діаметром, а й за формою. В даному випадку це забезпечить правильне процвітання та зростання вашій рослині. При цьому необхідно враховувати індивідуальні потреби та особливості кожної квітки.
Горщики бувають наступних форм:
- Круглі. Варіант для рослин з компактним корінням, яке росте рівномірно, розпускаючи свої коріння в різні боки. Вироби круглої форми дуже зручні для висаджування кактусів, фіалок та герані.
- Кубічні. Найкращим чином підходять для великих рослин, тому що форма горщика забезпечує їм гарну стійкість.
- Широкі. Такі горщики виготовляються спеціально під рослини, які мають поверхневе коріння. Ємності також можуть використовуватися для висадження композиції невеликих рослин.
- Високі. Відмінний варіант для рослин, у яких коренева система зростає углиб.
- Вазоподібні. Ці горщики мають вузькі шийки. Вони підходять для рослин, які мають високі стебла. Висаджуючи рослини в такі горщики, ви забезпечите для їх стебел гарну підтримку.
Добре подумайте, коли вибиратимете складні форми горщиків. У майбутньому пересаджувати їх рослини може бути досить складно.
Вибір горщика для молодих та старих рослин
Коли вибираєте горщик для квітів, слід дотримуватися рекомендацій правильного вибору діаметра. Новий горщик потрібно вибрати в діаметрі на два пальці ширше, а по висоті на два пальці вище. Можна вибрати горщик і більше в тому випадку, якщо у вас молода рослина, і вона має тенденцію до швидкого зростання коріння.
Якщо ви вирощуєте калатею або фіалки, то для їхньої пересадки вибирайте горщик, який буде на 3-4 см більше за шириною. Він може бути більшим на 2 см за висотою. Це пов'язано з тим, що такі кореневі системи розростаються убік. Якщо вам складно підібрати в магазині горщик з точними розмірами, ви можете компенсувати висоту горщика за рахунок ущільнення дренажним шаром.
Якщо вам необхідно пересаджувати рослини, у якої корінь добре росте вглиб, то глибина горщика має бути на три пальці більше і на два пальці ширші. Це хороший варіант для фікуса, мірти, бромелієвих та інших рослин із подібною кореневою системою.
У молодих рослин коріння росте швидше, ніж у старих. Цей факт необхідно враховувати. Тому якщо ви пересідає кімнатну рослину, якій вже більше 5 років, то ширина і глибина нового горщика повинна бути трохи менше, ніж при виборі для молодих рослин.
Існують деякі рослини, які добре почуваються в обмежених умовах. До них відноситься сансевієрія, заміокулькас та сенполія. Тому для них довгий час не знадобиться пересадка, що спрощує для власника догляд за цими рослинами.
Дренажний отвір
При виборі горщика обов'язково враховуйте кількість отворів, що в ньому знаходяться. Більшість моделей мають один дренажний отвір, який знаходиться по центру дна горщика. Це не завжди добре. Адже при облаштуванні дренажної системи камінці можуть забити цей один отвір і таким чином заблокувати відтік води. Якщо у вас вже такий варіант горщика з одним отвором, підберіть розмір дренажного матеріалу або сам дренажний отвір закрийте тканим матеріалом. На крайній випадок можна додатково зробити дренажні отвори самостійно.