Кімнатні квіти постійно ростуть не лише у висоту, а й корінням. В один момент стає зрозуміло, що кореневій системі в горщику стає тісно. У цей час приходить потреба підібрати для рослини горщик більшого діаметру. Пересадка квітів передбачає, що рослина буде видалена зі старої ємності і посаджена в новий горщик, діаметр якого складатиме на кілька сантиметрів більше. При цьому необхідно не лише вибрати правильну ємність, але й вдало вибрати час пересадки.
Коли краще здійснювати пересадку квітки
Найкращим часом для процесу пересадки є весна. У цей період рослина оживає від зимової сплячки і на її погонах починають з'являтися молоді листочки. Однак якщо ви бачите, що корінню стало тісно в ємності, то здійснювати пересадку можна практично будь-якої пори року.
Однак пересаджувати квіти не варто у той момент, коли вони починають викидати суцвіття. Якщо пересадка кімнатних рослин буде виконана в цей період, то, швидше за все, нові бутони зав'януть і обпадуть.
Також пересадку необхідно виключити у таких випадках:
- стресова ситуація;
- переміщення на нове місце;
- хвороби;
- активне зростання коріння.
Чи потрібно пересаджувати рослини відразу після покупки
Немає жодної необхідності відразу здійснювати пересадку кімнатної рослини, як тільки ви придбали її в магазині. До квітки необхідно ставитися як до живої рослини, яка після транспортування з магазину відчуває стрес. Викликається він змінами умов утримання.
Для деяких рослин знадобляться кілька тижнів або навіть місяць, щоб вони акліматизувалися до нових умов:
- освітлення;
- температури;
- вологості;
- якості води.
Здійснювати пересадку варто лише в тому випадку, коли рослина повністю адаптувалась у нових умовах. Якщо рослина була куплена восени або взимку, то їй необхідно дати спокій як мінімум до середини лютого.
Вибір ґрунту для посадки
Відповідаючи на питання, як пересаджувати квіти, в першу чергу необхідно подбати про вибір правильного ґрунту. У садовому магазині ви знайдете оптимальну суміш на основі торфу, в якій додається вапно. Також у такі ґрунти можуть додаватися спеціальні компоненти, які добре утримують вологу та пропускають усередину себе достатню кількість повітря.
Також при виборі ґрунту необхідно звертати увагу на місткість мінеральних речовин, адже деякі ґрунти призначені для молодих рослин, інші для дорослих. Також ґрунт підбирається з урахуванням виду рослини. Так, наприклад, субстрат для орхідей виготовляється на основі деревного вугілля та соснової кори, а в ґрунті для кактусу має міститися багато піску.
Вибір горщика
Для пересадки дрібних рослин, у яких коренева система розростається не дуже швидко, можна підібрати горщик на 2-3 см більше старої ємності. Для інших квітів підбирається горщик на 3-4 см більше за попередню ємність. У продажу можна побачити практичні горщики, що виготовляються із пластику або кераміки. Пластиковий варіант дешевше і добре витримає механічні пошкодження. Керамічні горщики виглядають більш презентабельно та багато.
Етапи пересадки кімнатної рослини
Покрокова інструкція дозволяє успішно пересадити рослини без будь-якої шкоди для неї. Якщо ви хочете, щоб рослина добре прижилася, тоді робіть все в наступній послідовності:
- Акуратно витягніть рослину з горщика так, щоб на корінні залишилася земляна грудка. Якщо земля, що залишилася, заважає оглянути коріння, можна її злегка видалити.
- Пошкоджене коріння усуваємо секатором та додатково обробляємо стимулятором росту.
- Підготовляється нова ємність, яка в діаметрі буде трохи більшою.
- На дно горщика на шар 2,5 см засипається дренаж. Як натуральний матеріал для дренажу можна використовувати керамзит. Рослини, які мають невелику кореневу систему, потребують більшого шару дренажу.
- Поверх дренажу насипається ґрунт. Його кількості має бути стільки, щоб, коли він закриє коріння рослини, до верхньої частини горщика залишиться 2-3 см.
При засипанні ґрунту в горщик, в якому вже стоятиме рослина, шар ґрунту завжди потрібно утрамбовувати пальцями. Важливо, щоб землею не була засипана коренева шийка. Це те місце, де коріння починає переходити в стебло. Якщо це місце засипати то рослина, швидше за все хворітиме.
Якщо ви використовували для пересадки вологий грунт, то полив необхідно здійснити через кілька днів після пересадки. Якщо грунт був сухий, то здійснюємо полив відразу.
Перед тим як здійснювати пересадку, потрібно також дослухатися наступних рекомендацій:
- дізнайтеся якнайбільше інформації про вашу рослину, оскільки кожен вид може мати свої особливості при пересадці;
- для кожної рослини підбирається певний ґрунт, який найкраще купувати у спеціалізованих магазинах;
- перед тим як пересадити квітку, краще її потримати в теплому і світлому місці, де на рослину не потраплятимуть прямі промені сонця;
- якщо при пересадці ви використовуєте старий горщик від іншої рослини, перед тим як помістити в нього нову квітку, ємність необхідно промити і продезінфікувати за допомогою марганцівки.
Коли рослина була посаджена для неї буде потрібен час, щоб вона прижилася. У цей період особливо ретельно слідкуйте за правилами догляду для вашої рослини.