Орхідеї привертають до себе увагу великої кількості любителів кімнатних рослин. З асортименту покупці можуть вибрати різні сорти, що відрізняються кількістю суцвіть, відтінками та іншими особливостями. Орхідеї є примхливими рослинами, а тому за ними необхідно встановити належний і ретельний догляд. Якщо цього не зробити, то більша ймовірність того, що вони можуть захворіти. Як правило, хвороби орхідей виникають саме тому, що в приміщенні не встановлений належний мікроклімат, не дотримується режим їх поливу і зменшений світловий день.
Слабке освітлення та неправильний полив
Якщо не встановити правильне освітлення, можуть виникати хвороби листя орхідей. Якщо цього не зробити, то рослина може страждати від різних проблем:
- зменшення розміру листя;
- деформування молодих паростків;
- погане цвітіння;
- зміна кольору;
- зниження імунітету рослини.
Пам'ятайте, що орхідею не варто виставляти під прямі промені сонця, оскільки вона може отримати опіки. Використання додаткового освітлення потрібне з витримкою певної відстані від лампи.
Хвороби орхідеї можуть виникати від неправильного поливу. Насамперед страждає коренева система та шийка квітки. Деякі сорти дуже чутливі до посухи. Якщо їх вчасно не поливати, то рослина може перестати цвісти і скидатиме з себе листя. Якщо орхідея отримуватиме надлишок вологи, то можуть з'явитися плями. Якщо це трапилося з вашим листком, необхідно уражену зону відразу видалити. Зріз потрібно обов'язково обробити антисептиком. Видаляти пошкоджені ділянки також необхідно, якщо взимку орхідея отримала обмороження під час транспортування з магазину до вас додому.
Зараження грибком та хвороби орхідей на листі пов'язані з появою невеликих горбків. Це грибкове захворювання. Їх у жодному разі не можна пошкоджувати, тому що це грибниці, з яких розлітаються спори. Для лікування грибкових захворювань слід використовувати фунгіциди. З їхньою допомогою виконується обробка пошкоджених ділянок. Якщо горбки сильно поширилися на аркуші, уражену зону варто обрізати та обробити антисептиком.
Хвороби коріння
З особливою ретельністю слід стежити за станом коріння. Хвороба орхідеї, яка торкається кореня, може призвести до ураження всієї квітки. Адже коріння є основою, з якої сама квітка бере все необхідне для свого зростання.
Перша причина, через яку виникає хвороба орхідеї, полягає у надмірному поливі. Якщо коріння заливати водою, то вони почнуть гнити. На цьому фоні розвивається бура гниль або такі захворювання як ґрунтовий грибок або фузаріоза. При надмірному поливі можуть почати поширюватися шкідники. Якщо ви помітили, що на вашій рослині коріння почало гнити, тоді в даному випадку необхідно:
- витягнути рослину з горщика;
- очистити коріння від ґрунту;
- уражені ділянки, які вже вкрилися бурою гниллю, необхідно обрізати;
- місця зрізу потрібно продезінфікувати.
Корінню потрібно дати час просохнути і після цього посадити в новий грунт. Полив необхідно здійснити не раніше як за 3-4 дні. Якщо рослина тривалий період не поливати, то коріння почне усихати. В даному випадку для відновлення здоров'я коренів потрібно буде використовувати спеціальні укоренителі, щоб з'явилися нові паростки.
Шкідники орхідеї також можуть завдати серйозної шкоди для рослини. Тому варто побоюватися появи:
- трипсів;
- павутинного кліща;
- борошнистого червця;
- щитівки;
- попелиці.
Ці шкідники висмоктують соки і можуть спричинити зараження рослини різними вірусними захворюваннями. Для боротьби зі шкідниками насамперед необхідно вчасно їх виявити та використовувати спеціальні засоби для обприскування, які можна придбати у магазині.