Наверх ˄

Хвороби троянд: фото, причини, лікування

12.08.2024
Блог

Для прикрашання клумб люди часто висаджують різні квіти. Однак найбільшою популярністю користуються троянди. Як би ретельно їх не оберігали, багато садівників стикається з їх різними захворюваннями. Хвороби троянд виникають не з тієї вини, що їх погано доглядають. Насамперед на це впливають кліматичні умови, а також інші зовнішні чинники. Троянди можуть заразитися від рослин, що ростуть, або отримати хворобу під час обрізки через залишені живі рани.

Як би там не трапилося, не варто засмучуватися, якщо ви помітили хвороби троянди на висаджених вами рослинах. Це можуть бути:

  • різні вкраплення;
  • опадання листя;
  • в'янення бутонів;
  • поява плям на листі;
  • ураження листя шкідниками.

Все це впливає на стан квітки, а також її зовнішній вигляд. Якщо нічого не робити, то зрештою рослина може загинути. Тому садівникові важливо своєчасно виявити хворобу троянд і почати правильні дії на ранніх стадіях появи проблеми. А ще краще займатися профілактичними заходами, які дають змогу уникнути появи хвороби.

 

 

Профілактичні заходи

Щоб не допускати появи хвороби необхідно своєчасно проводити профілактичні заходи. Необхідно виконувати такі дії:

  • з настанням холодів все листя, яке засохло або було пошкоджене, необхідно обрізати;
  • опале листя спалюється;
  • протягом усього року рослини необхідно удобрювати за допомогою різних підживлень, які містять у собі фосфор та калій;
  • з настанням перших теплих днів не потрібно вносити в ґрунт занадто багато добрив, які містять азот.

Щоб зберегти здоров'я троянд, необхідно постійно оглядати їх на предмет зараження. Це дозволить швидко вжити необхідних заходів при перших симптомах хвороби. На ранніх етапах розвитку застосовані заходи принесуть більшу ефективність і при цьому ви зможете зберегти здорове листя на стеблі.

 

Чорна плямистість

Однією з найпоширеніших хвороб є чорна плямистість. Ця хвороба проявляється у вигляді темних плям на листі. Вона в першу чергу проявляється у той момент, коли встановлюється одночасно жаркий та вологий клімат. Хвороба небезпечна тим, що в першому інкубаційному періоді вона себе не проявляє і є практично непомітною. Спочатку на листі з'являються дуже дрібні цятки, які складно помітити. Однак якщо вам вдалося виявити їх, необхідно здійснити термінове лікування. В іншому випадку спори грибків інтенсивно розмножуватимуться.

Виявляється хвороба з появами на листі сірих плям, які швидко розростаються у розмірах. Ситуація посилюється і листя починає жовтіти. Зрештою відбувається опадання листя і рослина остаточно гине.

Якщо вам вдалося розрізнити хвороби троянд по листі на ранній стадії, необхідно провести обробку спеціальним засобом, який можна придбати в магазині. Ви можете не чекати на появу цієї недуги, адже це дуже поширена хвороба, а тому ви можете провести заходи профілактики. Для цього вам необхідно двічі-тричі на сезон обприскувати троянду спеціальними препаратами. Перед тим, як настане зимовий сезон, потрібно видалити все листя і знищити його. Навколо троянди необхідно обробити ділянку препаратом, де міститься мідь. В даному випадку буде здійснено знешкодження спор, які впали та перебували на траві.

 

 

Сіра плямистість та іржа

Як і через чорну плямистість у цьому випадку також на листі починають з'являтися темні цятки, які по колу мають фіолетовий колір. Для активної ліквідації захворювання листя необхідно обприскувати квіти фунгіцидами. Уражене листя необхідно видалити, щоб воно не стало причиною зараження всього розарію. Обробці також піддається ґрунт, куди могли впасти спори грибів.

Аналогічно поводиться інше захворювання. Іржа вже на початку весни може вразити квіти. На листі можуть з'являтися жовті нарости, від яких стебла викривлятимуться. У літній період хвороба може виявитися у вигляді буро-жовтих плям. Вони можуть з'являтися на нижній частині листя. У результаті плями перетворюються на бульбашки, які лопають та розкидають свої спори. Щоб упоратися із хворобою, потрібно знищити усі уражені зони. Листя потрібно обов'язково обробити фунгіцидом. Щоб рослина мала високу стійкість до дії хвороби, її потрібно підгодовувати різними добривами.

 

Борошниста роса

Причиною цього захворювання також є грибки. Їхня небезпека полягає в тому, що вони можуть розмножуватися не лише у вологу, а й у суху погоду. Ця хвороба здатна вражати троянди навіть у прохолодний час. Якщо ви будете придивлятися до квіток і виявите на їхньому листі щось схоже на білий наліт, тоді ви повинні розуміти, що вам доведеться мати справу з цією хворобою. Якщо нічого не робити, то на ранній стадії листя буде скручуватися і ставати зморшкуватим. Вони почнуть покриватися білою пліснявою. Щоб знизити ймовірність появи цієї хвороби, квіти потрібно своєчасно підгодовувати і висаджувати в місцях, що добре провітрюються. З появою хвороби кущі необхідно обробляти золою. Робити це необхідно двічі-тричі за сезон. Як тільки ви виявили борошнисту росу, потрібно обробити рослину бордоською рідиною з фунгіцидами. Листя, яке було вже вражено, необхідно повністю видалити.

 

 

Бактеріальний рак

Одне з найнебезпечніших захворювань. Воно вражає рослини за допомогою розмноження бактерій. Небезпека захворювання полягає в тому, що на відміну від грибків, ураження відбувається всередині рослини. У цьому разі відбувається поразка важливих життєвих процесів. Під впливом хвороби троянда втрачає здатність отримувати корисні речовини та насичувати себе вологою. В даному випадку відбувається зупинка розвитку рослини, що призводить до її загибелі. Хвороба може виникнути внаслідок проведення обрізки, оскільки зараження відбувається через відкриті рани. Коли хвороба прогресує, формуються специфічні нарости круглої форми. Виникають вони в області кореневої шийки і поступово відбувається збільшення їхнього розміру. Бактеріальний рак вражає кореневу систему та стебла.

Такі хвороби трояндових стебел вилікувати неможливо. Тому коли відбулося зараження, троянди необхідно утилізувати. Інструменти, якими здійснюватиметься утилізація, потрібно продезінфікувати. Місце посадки обробляється марганцівкою чи мідним купоросом. Не поспішайте при цьому садити на місце, що звільнилося, новий кущ. Щоб на цьому місці росла здорова рослина, потрібно почекати близько 5 років.

 

Вірус мозаїки різухи

Ці захворювання не передаються до однієї рослини від іншої. Кущ може заразитися під час заготівлі живців. Хвороба проявляється зміною кольору листя. На листі з'являються плями світло-жовтого кольору, які згодом можуть поширюватися поверхнею листя, створюючи мозаїчний візерунок. На жаль, виростити троянду вам далі не вдасться, її необхідно ліквідувати, а інструменти добре продезінфікувати. У цьому випадку буде забезпечено захист для інших рослин.

 

 

Садовий хрущик

Шкідники троянд також згубно впливають на розвиток рослин. Одним із головних шкідників є садовий хрущик. Він має досить великі розміри, тому його легко розпізнати. Він має яскраву блискучу спинку і має великий апетит. Він може швидко їсти листя. Тому як тільки ви помітили цього шкідника, його необхідно знищити. Зробити це можна за допомогою ручного збирання. Якщо цей шкідник з'явився на великій кількості троянд, ваші насадження доведеться обробити за допомогою інсектицидів.

 

Зелена попелиця

Даний шкідник має невеликі розміри, але здатний завдати сильної шкоди для рослини. Він здатний не лише об'їсти листя, а й заразити рослини різними інфекційними захворюваннями. Попелиця масово обліплює квітку, а тому вона стає добре помітною. Вона любить їсти молоді пагони, які знаходяться на нижній частині листя. В результаті своєї діяльності листя починає деформуватися.

Для боротьби з попелицею її потрібно знищити, обробивши спеціальним складом. Всі ділянки, уражені комахою, необхідно прибрати. Якщо було вражено велику кількість зон, спробуйте врятувати кущ з допомогою обробки спеціальними препаратами. Робити це необхідно двічі з періодичністю 2 тижні.

 

 

Довгоносик

Відмінною рисою даного шкідника є наявність довгого носика. Звідси й назва шкідника. Він любить поласувати не лише листям, а й бутонами. Розмножуються комахи шляхом відкладання яєць. Якщо нічого не робити, то шкідник розмножиться у великих кількостях і вражатиме не один кущ, а весь розарій. Завдяки своїм великим розмірам таких шкідників можна збирати вручну. Однак цього недостатньо, бо вони можуть встигнути відкласти яйця. Щоб повністю позбутися їх, рослину потрібно обробити інсектицидами.

 

Розанний пильщик

Цей шкідник робить у листі надрізи, куди він закладає свої яйця. Любить поласувати соковитою м'якоттю та молодими пагонами. Після такого шкідника залишаються одні огризки від листя. Усі уражені місця потрібно буде видалити. Рослини обробляються інсектицидами. Перед тим як настануть морози, ґрунт навколо куща необхідно перекопати.

 

 

Інфекційний опік

Це грибкова хвороба, для якої характерно з'являтися на листі. Вона проявляється у вигляді плям із червоною окружністю. Коли хвороба сильно проявляється, стебла та гілки починають підсихати і на них з'являються тріщини. Внаслідок цього пагони відмиратимуть. Щоб впоратися із цією хворобою, пагони потрібно відрізати до початку здорової зони. Для того, щоб хвороба не з'являлася, потрібно проводити заходи профілактики. У цьому разі потрібно обприскувати місця, які ще розпустилися 3% складом купоросу заліза. Виникнення хвороби може виникати через:

  • нестачу харчування;
  • несприятливі кліматичні умови;
  • порушення фотосинтезу;
  • нестачу корисних речовин.

Високу ефективність у боротьбі з хворобами відіграють профілактичні дії за допомогою залізного купоросу. Його необхідно застосовувати перед тим, як почнеться у рослин період спокою і перед розпусканням бутонів.

Доставка квітів у всі райони Києва:
Доставка квітів в інші населені пункти: