Наверх ˄

Які існують хвороби троянд та як їх лікувати?

03.02.2023
Блог

Троянда - найпоширеніша із садових квіткових культур. Але хоч би яким чином садоводи намагалися зберегти її від вірусів і захворювань, кожен із них знає, що таке враження листя, крони, стебел чи бутонів улюблених рослин.

 

Хвороби троянд та їх лікування

Найчастіше зародження хвороби у рожевих кущів залежить від уміння садівників. Наприклад, кліматичні умови, що склалися, можуть впливати на зростання молодих пагонів. У зв'язку з цим важливо дотримуватися правил і вимог щодо захисту цієї прекрасної культури.

Рослинники інтернет-магазину DonPion докладно розкривають тему: хвороби домашніх троянд та боротьба з ними, як вилікувати троянду, чому хворіють рослини.

 

 

Чому хворіють на троянди

Причини, через які з'являються хвороби троянд різноманітні. Найчастішими є:

  • чорна плямистість;
  • пероноспороз;
  • іржа;
  • смугастість виявляється на листі;
  • ураження вірусом;
  • інфекційний опік.

Поява захворювань у троянд викликається:

  • Різким похолоданням. Якщо перепад температури становить 10 і більше градусів, виникає ризик появи хвороби.
  • Холодною водою під час поливу. Троянди дуже чутливі до перепадів температури. Для них це стрес, що веде до зниження імунітету. Не рекомендується, щоб холодна вода потрапляла на листя та інші частини рослини під час поливу, надмірна вологість сприяє швидкому розмноженню грибка.

Якщо хвороби не вилікувати вчасно, можна пошкодити рожеві кущі чи зовсім погубити рослини. Але попереджений – значить озброєний. Адже завжди є засоби, щоб нейтралізувати захворювання троянд на ранніх стадіях.

 

Інфекційні та неінфекційні захворювання

До інфекційних уражень троянд відносяться грибкові захворювання, які проникають у рослину через продихи листя, розсічену, пошкоджену кору. Вони викликають утворення плям і гниття тканин, відмирання пагонів і загибель рослини.

Спори грибка поширюються через уражений посадковий матеріал, переносяться комахами і навіть садовими інструментами. Грибкові хвороби кімнатних троянд проявляються найчастіше.

Плямистість листя, вона ж помилкова борошниста роса або пероноспороз є наслідком дії грибка. Вірус вражає троянду в будь-якому віці і залишається у ґрунті близько 5-7 років.

Пероноспороз передається контактно від однієї рослини до іншої, через садові інструменти, грунт, листя, що опало.

Захворювання троянд пероноспорозом характеризується такими ознаками:

  • Плямисті утворення на листі коричневого чи червоно-бурого кольору.
  • Плями збільшуються у розмірах та зливаються, деформуючи лист. Якщо запустити захворювання, листова пластина скручується та засихає протягом 7-10 днів.
  • формування борошнистого освіти листі.
  • Лист блідне і стає м'якшим.
  • Стебло та гілки покриваються плямами та тріскаються, а місцями відмирають.
  • З'являються деформовані бутони неправильної форми.
  • Пелюстки бутонів чорніють, відмирають і опадають.

Інфекційний опік – грибкова хвороба, що часто зустрічається. Візуальною ознакою захворювання виступають чорні плями з червоною облямівкою. Ці зміни забарвлення добре видно на гілках та стеблі рослини. Поширення хвороби супроводжується підсиханням, тріщинами та відшаровуванням кори, внаслідок чого уражена частина пагона відмирає.

Лікування опіку: потрібно негайно обрізати уражені зони до здорової ділянки. Обов'язкові заходи профілактики інфекційного опіку: ранньою весною, бруньки, що не розпустилися, обприскати 3% купоросом заліза.

Іржа на трояндах також викликається грибком. Це захворювання небезпечне тим, що позбутися його цілком дуже складно. Потрібна обов'язкова профілактика від зараження рослини.

Неінфекційні хвороби троянд виникають із різних причин: несприятливі природні умови, нестача харчування, порушення процесу фотосинтезу, дефіцит корисних мікроелементів.

 

Вірусні хвороби

Вірусні хвороби у троянд – рідкісне явище. Існує близько десятка вірусів, на які може захворіти королева квітучих рослин. Але троянди в основному стикаються тільки з двома:

  • Смугастість троянд. Край листа набуває коричневого кольору. Прожилки темніють. Потім вся верхня частина листа покривається коричневими плямами та смугами.
  • В'янення троянд. При зараженні троянди цим різновидом вірусу рослина повністю зупиняється у зростанні. Листя стає схожим на нитки, що всихають. У результаті рослина гине.

Що можна зробити проти вірусів троянд та як їх лікувати? Жодних противірусних засобів для троянд не винайдено. Тому, якщо троянди захворіли, їх потрібно позбутися, поки інфекція не перейшла на найближчі рослини.

 

Бактеріальні хвороби

Широке поширення мають такі бактеріальні хвороби:

  • Рак кореневої системи. Уражається коренева система. У землі вірус може перебувати протягом 4 років.
  • Рак стебел, крони та листя троянд. Викликає виразкові зони та руйнує структуру рослини.

Боротьба із бактеріальними хворобами троянд здійснюється впливом на збудників спеціальними препаратами.

 

Профілактика хвороб троянд

Профілактичні методи, що попереджають захворювання та загибель садових троянд наступні:

  • Обов'язково перед холодами обрізати на кущі засохлі та болючі пагони, спалити опале листя та інші ділянки куща, які можуть спровокувати утворення гнилі та хвороботворних мікробів.
  • Цілий рік регулярно підгодовувати рослини фосфорно-калійними добривами, які піднімають імунітет.
  • Не можна на початку весни перегодовувати саджанці азотним добривом, а наприкінці літа потрібно повністю скасувати добавки азоту у грунт.
  • Постійно оглядати улюблені рослини, щоб запобігти повному зараженню куща, яке спричинить його загибель.

 

Хвороби домашніх троянд та боротьба з ними

Чималу роль у боротьбі з хворобами та шкідниками троянд відіграють щорічні профілактичні обприскування: купоросом міді 3%, купоросом заліза 5%.

Це слід робити, чергуючи ці препарати, перед періодом спокою і відразу після розпускання бутонів. Так як більшість хвороб і шкідників вражають нижню поверхню листка, перевагу віддають системним інсектицидам та фунгіцидам. Причому потрібно суворо дотримуватися концентрації та норми.

 

Які шкідники у троянди

Троянда часто страждає від таких шкідників як зелена попелиця, листоїди, павутинний кліщ, бджоли-листорізи, оленя шорстка, золотиста бронзова, пильщик, цикадка біла та інші.

 

Доставка квітів у всі райони Києва:
Доставка квітів в інші населені пункти: